Історія

Мистецтво вирізання з паперу це найдавніше ремесло, таке ж старе, як сам папір. Засновником художнього вирізання вважається Китай – країна, яка подарувала людству папір. Вирізання візерунків у Китаї називається «цзяньчжі».




Традиційним для країн східної Європи вважалося симетричне вирізування.






У країнах західної Європи була популярна інша техніка – силуетне вирізання – портрети, пейзажі, натюрморти з білого аркуша поміщали на контрастному темному тлі.Засновником цієї техніки був француз Етьєн де Силует.






Взагалі цей старовинний вид творчості відомий у різних народів під різними назвами. У Росії ажурне вирізування паперу називалося вирізка, вирезанка або вистреганка.






У Білорусії – вицинанка.



 Східноєвропейські євреї називають «рейзеле».



В Україні – витинанка.




Назва цього виду декоративно-прикладного мистецтва виникло із способу його створення, адже для того щоб з'явилася паперова ажурна картинка потрібні тільки аркуш паперу, ножиці і фантазія. (джерело) 

Сьогодні я хочу познайомити вас з японським напрямком цього мистецтва, яке іменується НОТАН. Нотан (濃淡) це баланс світлого і темного кольору або гра світла і тіні, японська концепція дизайну, еквівалент китайської філософії Інь Ян. Нотан створюється за допомогою фарб, туші і вирізання з паперу.









Коли художник створює картину, важливим організуючим елементом є композиція, яка надає художньому твору цілісність і єдність. Кожна картина являє собою композицію простих абстрактних форм.
Сила Нотана в композиційних прийомах, русі і рівновазі. Композиція – це душа картини, а Нотан – відкриває нам двері в її душу.
З початку 20 століття американський художник Артур Уэлси Доу пропагував напрямок Нотан, адаптуючи його до європейського бачення, таким чином розвиваючи композиційні навички. Та навчаючи студентів - художників основам композиції.





Сьогодні багато сучасних художників використовують японську концепцію Нотан в дизайні, малюванні, літографії, анімації. Додають у свої роботи нову палітру кольору.








Немає коментарів:

Дописати коментар